00 421 (0)948 940 490   info@diamantis.sk

Vznik a história diamantov

Diamanty vznikli z uhlíka instrusívne, to znamená hlboko vo vnútri zemskej kôry pri vysokej teplote a tlaku. Diamanty sú považované za najvzácnejší drahokam a to najmä pre ich lesk, čistotu a tvrdosť. Slovo diamant má pôvod v gréckom slove adamas, čo znamená nepremožiteľný. 

Nie je isté, kedy sa diamanty stali známe. Ale vie sa, že Rimania už pred prvým storočím n.l. považovali diamanty za hodnotné. Diamanty boli odnepamäti výsadou kráľov a šľachty. Prvé zmienky o ťažbe diamantov sú z Indie a to pred viac ako dvetisíc rokmi. Až do 18. storočia bola India jediným zdrojom ťažby diamantov na svete.

Indické diamanty boli transportované po Hodvábnej ceste – starovekej obchodnej ceste, ktorá spájala východné krajiny s Rímskym impériom. Po otvorení morských ciest okolo roku 1400 sa diamanty začali dostávať do severnej Európy. V 16. storočí sa mestá ako Benátky, Antwerpy a Amsterdam stali centrom spracovávania a predávania diamantov.

Diamanty sa stali symbolom lásky, ale aj moci a sily kráľov. Boli veľmi exkluzívnym tovarom kráľov a šľachty. Šľachta nosila diamanty ako prejav bohatstva. V priebehu 15. – 19. storočia sa do rúk šľachty dostala väčšina najznámejších diamantov.

                                                                     

Moderná história diamantov je spájaná hlavne s menom Jean Babtiste Tavernier.Tento muž bol prvým Európanom, ktorý v roku 1645 dostal oficiálne povolenie navštíviť indické diamantové náleziská.

V roku 1870 boli otvorené prvé bane na diamanty v Južnej Afrike. Hľadači diamantov začali prichádzať do tejto oblasti v takej miere, že to možno prirovnať k zlatej horúčke v Kalifornii. Africké diamantové bane začali zásobovať celý svet neopracovanými diamantmi. S rastúcim trhom s diamantmi zosilnela aj stredná vrstva obyvateľstva. Vznikali dielne na opracovanie diamantov a nové obchodné centrá v mestách po celom svete. Vďaka novým technológiám boli dosahované nové tvary diamantov, čo prispelo k ich väčšiemu predaju.

Dnes je 70% diamantov ťažených v afrických krajinách. Zvyšok sa ťaží v Austrálii, Indii, Južnej Amerike, Kanade a Rusku.

Vek diamantov sa odhaduje na 4,5 miliardy rokov.

V dnešnej dobe vlastnia diamanty rôzne typy ľudí. Už to nie je o šľachtickom postavení. Diamanty sú cenené ako symbol bohatstva a stali sa módnym trendom. Nosiť diamant znamená nosiť kus legendy, kus histórie a vlastniť kúsok sveta samého.

Diamant - symbol pravej a večnej lásky

Ľudia po celé storočia poznali diamanty ako univerzálny symbol večnej lásky a záväzkov. Tradícia vychádza z gréckej viery v to, že boh túžby, zamilovanosti a erotickej lásky Amor vlastnil šípy s diamantovými špičkami, pomocou ktorých spojoval srdcia a inšpiroval ľudí k romantickej láske. Gréci rovnako prišli s tým, že oheň hrajúci vo vnútri diamantov reflektuje plameň lásky.

V 2. polovici 15. storočia sa po prvýkrát diamant objavil na zásnubnom prsteni. Arcivojvoda Maximilián daroval diamantový prsteň Márii Burgundskej. Svojím romantickým činom ovplyvnil vyššie spoločenské vrstvy svojej doby. Nasledujúcich 400 rokov však boli prstienky s diamantom obmedzené iba pre tých, ktorí si mohli niečo tak drahé dovoliť. Až objav diamantových baní v Južnej Afrike viedol k zvýšeniu dostupnosti a predaja v Európe aj Spojených štátoch. Od tej doby sa stalo obyčajom používať tieto nádherné kamene nie len ako ústredný prvok zásnubných prsteňov, ale taktiež ako perfektný darček pre každú ženu. Dnes až 78 % prstienkov, ktorými sa muži snažia nakloniť si šťastenu pri žiadosti o ruku, zdobí diamant – romantický symbol pravej a večnej lásky.

Naše šperky

Naše šperky sú výsledkom ručnej práce, kamienky sú vsadené fasérom a nehrozí vypadnutie kamienkov. K diamantom obdržíte ich "rodný list" vo forme certifikátu, kde sú uvedené všetky podrobné informácie o konkrétnych kamienkoch vsadených do Vami zakúpených šperkov. Preferujeme kamienky nadštandardnej medzinárodnej kvality.

                       

               ,,DIAMANT JE NAJSTARŠIA VEC, KTORÚ ČLOVEK MÔŽE VLASTNIŤ´´     

 

 NA OBRÁZKU VIDIEŤ, AKO SME PREPOLENÍM JEDNÉHO VEĽKÉHO NEOPRACOVANÉHO DIAMANTU ZÍSKALI OPRACOVANÍM DVA BRILIANTY 


Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies na týchto webových stránkach.